Miniblog‎ > ‎

Rada pro macechu (rande)

přidáno: 12. 10. 2017 10:48, autor: Bereme hrani vazne
Paní se ptala na starší nevlastní dceru (8), kterou má ve střídavé péči. " Starší zlobí mladší tím, ze ji bere její hračky. A logicky k věku vítězí. Např kreslí si, starší nutně potřebuje odstín zelené se kterým vybarvuje mladší a sebere jí pastelku s dotazem na půjčení, ale už nečeká na souhlas a bere si ji sama. Mladší si jde prohlížet knížku, starší jde k ní s tím, ze ji bude číst, knihu ji bere a mladší je defakto z činnosti vyřazená. Takhle pokračují pokud jim činnosti výrazně neorganizuji. Teď se už holky dostaly do vyšší fáze, kdy mladší reaguje vznětlivě vůči starší a hájí si svoje ječením, šťoucháním. Co s tím?"

Foto ilustrativní :-)  Matka a syn na rande.

Přemýšlela jsem, co by asi poradila Solter. Nevím samozřejmě, ale její první pomoc je vždy prozkoumat rande (být soustředěně dítěti k dispozici, ono to vede). Osm let je hodně. Dceři je jasné, že prudí. Protože jí chybí spokojenost. Dá se to dosytit? Těžko říct, ale hodně lidí reportuje, že rande je fakt magická věc. Jak se to týká nás, co nejsme macechy? Úplně stejně :-) každé dítě někdy furt prudí. Potřebuje se napojit.

"Děti se chovají dobře, když se cítí dobře." Nojono.

Takže jsem napsala: Zkuste se se starsi vice sblizit tim, ze vykoumate, v cem ona fakt ZÁŘÍ, co ji strasne bavi, co miluje. Nevim, co to je, může to být pečení, tvoření, sport, zkoumání, cokoliv. Identifikujte tyto zájmy, ve kterých se ona cítí FAKT SKVELE. A důsledně to podporujte, ale pozor, včetně vaší přítomnosti. Dávejte se jí, aby s vámi mohla zažívat skvělé chvíle. CHoďte s ní na rande. Pokud miluje kreslení, kupte nějaké superpastely, a na rande spolu kreslete. Nemusíte to nikam táhnout ani ji nějak manipulovat, jen si užívejte jakou máte skvělou dceru (což jde mnohem líp, když ona je v něčem co ji fakt baví, než v momentech, kdy prudí). Dávejte najevo záblesky nadšení z její existence. 
Tím se s ní víc propojíte. V jejím životě bude víc slasti a ona bude mít víc energie se vyrovnávat se situacemi, které ji frustrují.

Je to běh na dlouhou trať. Čim víc se v ní spojí "macecha mi umožňuje zářit", tím víc se otevřou možnosti s ní např mluvit (vím že tě mladší sestra štve, protože ještě není parťačka na hraní, je malá, jak to navrhuješ řešit...). Z té pozice že jste spolu, že macecha stojí při ní, že macecha chce její život zlepšit. Držím palce.

Comments